Monday, March 29, 2010

51-es körzet vagy area Fifty one

Ez a túra kifejezetten azoknak való akik érdeklődnek  az 51-es körzet iránt.










View Larger Map
Mindenki számára nyílt titok, hogy Las Vegas közelében van az 51es körzet. 
Civilek számára teljesen zárt és csak nagyon messziről lehet körbe járni- Ezen az úton 800km-t kell autóznunk hogy teljesen megkerüljük. Valójában soha nem láthatunk semmit a titkos területböl, de lépten-nyomon találkozunk a titkok örzőivel és ha túl közel megyünk akkor több mint egyszerű figyelmeztetés részesei lehetünk.
Első látványosság a Pahranagat Lake. A panorámát két kattintással kell teljes méretben megnézni. A képen én is rajta vagyok. A 93-as útról az extraterrestrial highway-re kell fordulni, rovid ut utan egy elagazasnal maradjunk a 375os utan.
Extraterrestrial highway a neve, ez egy 100 mérföld hosszú szakasz. 
 "Alien research center"  es múzeum. 
Attól nem kell félni, hogy dugóba kerülünk, mert mindössze talán 2-3 autóval találkoztunk.
Rachel nevű település a következő érdekesség. Itt van benzinkút es étterem egy ajándékbolttal együtt. 
Aki nem akar tovabb vezetni az itt berelhet szobat. 
Ha szerencsénk van akkor láthatunk mustángokat is, sokszor az út melletti keritésig eljönnek. 
Tonopahnál délre fordul illetve elágazik az út, mi délnek fordulunk a 95-ösre. Óvatosan a gázpedállal, mert könnyen osztogatják a díjjakat a gyorshajtóknak ezen a környéken. 

Ha nem pihentünk Rachelben akkor itt is van szálloda

Saturday, March 27, 2010

Bryce Canyontol Las Vegasba vissza Zion Nemzeti park érintésével

Bryce Canyontól Las Vegasba vissza Zion Nemzeti park érintésével. Ez a szakasz már csak 400km. Egy teljes napba könnyedén belefér.


View Larger Map

panorama kepre kattintva keresd meg a hegyikecskeket

Arches nemzeti parktol Bryce Canyonhoz

Utunk további része lehet Bryce Canyon, ez kb 450km-re van Arches nemzeti parktol.
A park zsákutca, igy kétszer kell végig menni ugyanazon az úton, 


View Larger Map
A park 9ezer láb magas és a canyont felülről látjuk, itt is jól lehet túrázni, de ha időhiányunk van akkor egy nap alatt végig járható autóval.

Four Cornerstől Arches Nemzeti parkhoz Canyonland útközben.

Four Cornerstől van több lehetőség is tovább haladni, illetve vissza térni Las Vegasba. Ha az időnke belefér 2-3 napos út a vörös sziklákban gyönyőrködni, akkor irány észak Arches Nemzeti park felé.
Útba ejthetjük csekély kitérővel, hasonló az eddigi látnivalókhoz de természetesen mégis egyedi. Viszont egy teljes napunkba kerül a kitérő. A térképen bejelöltem, rajtatok múlik merre mentek. Four Cornerstől ez 360km és nem freewayen, de valószinű nem túl forgalmas az út.

Mosási lehetőség útközben

Képtelenség 2-3 hetes útra elegendő tiszta ruhát csomagolni és valójában felesleges is.








Amerika nagyon praktikusan van megcsinálva. Minden valamirevaló városkában találunk önkiszolgáló mosodát. Ezek a mosodák teljesen önkiszolgálók. Van aprópénzváltó autómatájuk és mosószert is lehet természetesen kis csomagolásban kapni. A mosószer nem olcsó de aki úton van annak nem éri meg a nagy kiszerelésű csomaggal utazni. Mosógép és száritógépek tömkelege segit megoldanunk hogy ne töltsünk itt feleslegesen hosszú időt.

Megpakolhatunk annyi gépet egyszerre amennyit csak akarunk. Szárítás után pedig kényelmes helyünk van a hajtogatásra is. Amig a mosó és szárítógép dolgozik van idő képeslapok megírására vagy a további útvonal megtervezésére. Gond lehet, hogy nem feltétlen a látványosságok közelében vannak ezek a mosodák, így kis kitérőt kell tenni.  Viszont ez is amerika és egy ilyen élménnyel is gazdagabbak leszünk utunk végén. Laundromatot a tisztító (Dry Cleaning) közelében is találhatunk. 
ribizlifőzelék újabb gyöngyszeme
A nagyobb kempingekben (KOA) szokott lenni mosoda is. A legtobb nemzetipark kempingjeben nincs mosoda, viszont Mesa Verdeben is van.
Szeretjuk az amerikai mosodakat.



Grand Cagyontól Monument Valley és Four Corners

Körutunk következő allomasa Monument Valley. Tankoljunk teli es vegyunk magunkhoz vizet. Ez mar igazi sivatag es ritkan lesznek benzinkutak utunk ezen reszen.




Sajnos semmit nem tudok rola irni egyenlore, mert kempingezeseink soran mindig kimarad ez a latvanyossag.
Grand Canyontol kb 280 km-re van. A navajo torzs rezervatum teruleten Utah es Arizona allamok hataran Utah del keleti sarkaban. A rezervátumban tiszteletben kell tartani a törzsi előirásokat. Nem illik engedély nélkül az indiánokat vagy lakhelyüket stb. fényképezni és illik ajándékot borravalót adni.

View Larger Map


Monument valleyben az utak elhanyagolt allapotban vannak es nem ajanljak, hogy szemely autoval behajtsunk. elsosorban azert mert az indianoknak kivalo jovedelem a turistak korutaztasa. Fontos tudnivaló: nem régiben olvastam, hogy a bérautó elveszti biztosítását ha itt történik vele incidens és az ebből felmerülő összes költség a bérlőt terheli. Tehát aki nem szeretne bajba kerülni az inkább fogadja fel a JEEP-es indián túravezetőket
Goulding's Lodge Reservations erdeklodesemre elkuldott egy arlistat.
    1. 17 merfold  2.5 órás autós túra. $40.05,  gyerek jegy $27.03 indul du-1:30
    2.                   3.5 órás autós túra  $50.06,                    $30.02 indul de-9:00 és du 4:00
    3.                   5.5 órás autós túra  $75.05,                    $55.04 reggel 9:00 kor indul
    4.                      egész napos túra  $90.06                     $70.05 reggel 9:00-5:00ig tart.
    5.                 2.5 órás telihold túra $50.06                     $30.02 csak telihold és felhőtlen időben 
 Grand Canyontol szinte vegig rezervatumban halad utunk.
Ilyen es hasonlo utszeli kereskedésekkel tobbszor is találkozunk . Amennyiben indian szuvenirre van szuksegunk azt beszerezhetjuk eleg jó áron. De hallottam már arrol is, hogy a szuvenír Kinában készült, ajánlatos alaposabb vizsgálat alá venni a dolgokat. Néha a kinaiak olcsóbban tudnak megcsinálni valamit mint az indiánok.
Ha mar ezen a videken jarunk erdemes ellatogatni a kovetkezo erdekesseghez is. 
View Larger Map
Four Corner negy allam hataran van es a vilagon egyedulallo. Termeszetesen ez is indian rezervatum teruleten van es belepot kell fizetnunk. De szerintem megeri elvezetni 100km-t.


Persze innen vissza is kell jonnunk majd :) Ha nem baj, hogy autozni kell akkor innen majd Colorado fele megyunk es csinalunk egy ujabb erdekes kerulot. Utunkhoz adva tovabbi 3 nemzeti parkot.

Kiegeszites Ribizlifozelektol 
Ha mar Monument Valley, a Gooseneck State Park-ba el kell menni. Az ut a Gooseneck-be aszfaltos, szemelyautoval is jarhato, a kilatas pedig elkepeszto a lenn kanyargo San Juan folyora.

A Valley of Gods hasonlit a Monument Valleyhez, csak kisebb es vadregenyesebb. Szemelyautoval NEM jarhato.

A kozelben van a Moqui Dugway, szemelyautoval is jarhato foldut, ami a Cedar Mesa tetejere vezet fel, onnan fantasztikus a kilatas Valey of Gods-ra.

A Moqui (vagy Moki) Dugway utan jo minosegu aszfaltut vezet a Cedar Mesa belsejebe. Itt rengeteg indian rom es sziklarajz van kulonfele kanyonokban. Legkonnyebben, minimalis gyaloglassal talan a Butler Wash rommezoje nezheto meg.

Four Corners kozeleben van Shiprock, egy hatalmas sziklaszirt a navajo pusztaban. Olyan, mint egy lezuhant idegen urhajo.


Koszonom szepen...

Friday, March 19, 2010

Étkezési árak Las Vegasban

Az USA-ban tartózkodásunk alatt bizony ennünk kell. Erről már írtam korábban. Most pedig megpróbálok kicsit az árakra koncentrálni. Mivel itt élünk Vegasban, így az itteni árakat ismerjük a legjobban, de nem lesz olyan hatalmas küllönbség, főleg ugyanazon üzletlánc egységei között.

Ha alapélelmiszerekre lesz szükségünk, akkor a következő árakra számíthatunk márkától függően (bejegyzés dátuma 2010. március 18):
2l tej:  $1.40-$2
Fél kiló kenyér:  $3-$3.5
Bagel: $0.50
Zacskós vatta kenyér: $2-$5
Fél kiló alma: $1
Fél kiló banán $0.5
Narancs fél kiló: $0.6-$0.8
6-8 szál újhagyma : $0.8
Kaliforniai paprika színtől függően $0.8-$2.5 darabja
Joghurt: $0.40 - $0.75
Felvágott 15 dkg: $3-$5
Virsli 8db: $2.50-$3
Só fél kiló $0.40
tojás: $1.5 12 darab
24db 0.5l víz: $3.50-$5
konzervkaja: $1-$1.50
konzerv zöldség: $0.60
poharas instant leves 5db: $1
2l-es szénsavas üdítő: $1.40 (klubkártyával $0.9, ezt csak azért irom, hogy lehessen érezni a kártyák jelentőségét, mennyire megéri kiváltani  ha van, főleg mert semmibe nem kerül)
20 db-os dobozos amcsi (0.33l) sör: $14
18db Corona (coronita) $18
6db 0.5l-es üdítő $2.50
Üveg bor 0.75l: $6-$60
Sampon: $3.5-$4
Tampon 28db: $6.50
Tusfürdő: $3-$4
Fogkrém: $2.50-től
stb...
Lehetne folytatni a sort a végtelenségig, de mindent leírni nem lehet. Még egyszer megemlítem, hogy milyen sokat spórolhatunk, ha a tagsági kártyát kiváltjuk. Nem kerül semmibe, de sokszor sokkal olcsóbbak dolgok. További infő ebben a bejegyzésben.

Na és akkor nézzünk bele kicsit az éttermi étkezésbe. Írtam már a gyorséttermekről, az tulajdonképpen mindenhova értendő, most inkább a büfékről szeretnék szólni. A buffet (ejtsd: bafé) a legelterjedtebb éttermi forma Vegasban. Minden kaszinónak/szállodának van legalább egy baféja büféje. Az árak ugyanúgy változóak, mint a szállodák árai. Beszélünk itt az alsóbb kategóriás $5/fő-s büféktől egészen a $80-os vacsorákig. Ezek szinte 100%-osan all you can eat svédasztalos megoldások. Az átlag $15-$25 dollár személyenként. Ez elsőre soknak hangozhat, de ha beleszámítjuk, hogy annyit eszünk, amennyit csak akarunk, és a választék sem rántott hús rizzsel vagy krumplival, hanem legalább 6 ország konyhájából válogatnak 6-8 féle ételt országonként, plusz az alapkaják, mint salátabár garnélarákkal (alap), gyümölcskosarak, édességek (fagyi, pite, puding, cukormentes sütik, torták stb), akkor azért már nem tűnik olyan vészesnek. Ha utánajárunk a ratingeknek értékeléseknek, akkor mindenhol másba futunk bele, kinek ez a legjobb, kinek az.
Pár szó általánosságban a bafékról büfékről: ha sorban kell állni, az jó. Az azt jelenti, hogy jó a hely. Odaérünk a pénztárhoz, és megmondjuk, hogy hány fő van (gyerekeknek néhol olcsóbb), ha van players cardunk tagsági kártyánk, akkor lehet, hogy jár érte kedvezmény, meg kell kérdezni. Itt lehet venni bort és sört. Bornál érdemes üveggel, mert a pohár nagyon drága. Amikor kifizettük a jussukat, akkor egy dolgozó fog minket az asztalunkhoz kísérni. Szépen elhelyezkedünk, majd odajönnek, és megkérdezik, hogy mit kérünk inni. Az alkoholmentes italok az árban benne vannak, tehát ha üdítőt, vizet, jeges teát, TEJET (én mindig tejet iszom, hehe) kakaót, kávét kérünk, az nem kerül extrába. És ha elfogy, akkor jön a free refill az utántöltés. Nos miután megkaptuk az italunkat, jöhet az evészet. Nagyon-nagyon vigyázzunk, hogy ne együk túl magunkat. Ha már az elején nagy adagokat szedünk, akkor a végén mérgesek leszünk, hogy még mennyi mindent megkóstolnánk, de nincs hely... Nem ajánlatos táskát hagyni az asztalon, tehát vagy hagyjuk a retikült a szobában, vagy vállra akasztva cipelhetjük magunkkkal. Érdemes először körbejárni a helységet, megnézni, hogy hol mi van, nagyjából megismerkedni a hellyel. Senki nem fog minket kinézni, ha 2 órán keresztül maradunk, szóval nem kell rohanni. Egy tipp, amit majdnem mindenhol meg lehet csinálni: ha közvetlen a lunch az ebéd idő vége előtt megyünk (ami mindig pár dollárral olcsóbb, mint a dinner vacsi), akkor ebéd árán fogyaszthatjuk a vacsorai kínálatot, ami mindig egy picit szélesebb választékot jelent.

Ha már megkapjuk az italt és elindultunk a körútra, akkor arra figyeljünk, hogy ne szedjünk teljes adagot. Természetesen senki nem fog szólni, de nem illik otthagyni teljes adagokat a tányéron. Inkább hozzunk kóstolót, és ha valami ízlik, akkor szedjünk ki egy nagyobb adagot. Mikor visszatérünk az asztalhoz, akkor megesszük, amit hoztunk, majd az evőeszközt megtartjuk, és a tányért félretesszük az asztal szélére, hogy a pincérünk (aki az italokat hozta) el tudja vinni. És ez így megy újra és újra :) Szedünk/eszünk/evőeszköz megtart(!), tányér elvisz. Az italokat általában a jobb pincér automatikusan utántölti, de ha nem, akkor nyugodtan kérjünk még egy pohárral. Mikor teleettük magunkat, akkor ücsöröghetünk, vagy mehetünk utunkra. BORRAVALÓ az asztalra. Ez természetesen attól függ, hogy mennyire volt figyelmes a pincér a használt tányérok elhordásával, italok utántöltésével, de $1-3 dollár fejenként, amit általában adni szoktak. Csak letehetjük az asztalra (mindenképp készpénz legyen, borravalót nem tudunk kártyával fizetni, és vissza sem adnak, tehát legyen pár egydollárosunk...) és mehetünk. nem kell megvárni, hogy összeszedjék. Maradékot értelemszerűen innen nem szabad kivinni.
Bizonyos napokon bizonyos büfékben seafood nap van, amikor töménytelen mennyiségű tengeri herkentyűt lehet eszegetni. Ilyen nagyon híres büfé a Rio Casino Village Seafood Buffet-ja, ahol az all you can eat homár, királyrákláb (nyammmiii), lazac, osztriga, egyéb rákok és kagylók sütve és főzve, sushi stb. várja a gazdag kedves vendégeket. Egy főre $40. Még nem voltunk, de már nagyon szeretnénk kipróbálni (főleg én...), mert CSAK jókat lehet róla hallani, állítólag a város legjobb ilyen jellegű étkezdéje.

UPDATE: voltunk! Isteni! Csak drága... :)

Mi már voltunk a Bellagio-ban, Paris-ban, Mirage-ban (nekem ez tetszett a legjobban), Red Rock-ban, Alliante Station-ben... nagyjából hasonlóak, a választék nagyobb a drágább helyeken. Itt egy link a 10 legjobb büféhez.

Egyelőre most ennyit szerettem volna erről a témáról.
Jóétvágyat :)

Étkezési árak Las Vegasban

Az USA-ban tartózkodásunk alatt bizony ennünk kell. Erről már írtam korábban. Most pedig megpróbálok kicsit az árakra koncentrálni. Mivel itt élünk Vegasban, így az itteni árakat ismerjük a legjobban, de nem lesz olyan hatalmas küllönbség, főleg ugyanazon üzletlánc egységei között.

Ha alapélelmiszerekre lesz szükségünk, akkor a következő árakra számíthatunk márkától függően (bejegyzés dátuma 2010. március 18):
2l tej:  $1.40-$2
Fél kiló kenyér:  $3-$3.5
Bagel: $0.50
Zacskós vatta kenyér: $2-$5
Fél kiló alma: $1
Fél kiló banán $0.5
Narancs fél kiló: $0.6-$0.8
6-8 szál újhagyma : $0.8
Kaliforniai paprika színtől függően $0.8-$2.5 darabja
Joghurt: $0.40 - $0.75
Felvágott 15 dkg: $3-$5
Virsli 8db: $2.50-$3
Só fél kiló $0.40
tojás: $1.5 12 darab
24db 0.5l víz: $3.50-$5
konzervkaja: $1-$1.50
konzerv zöldség: $0.60
poharas instant leves 5db: $1
2l-es szénsavas üdítő: $1.40 (klubkártyával $0.9, ezt csak azért irom, hogy lehessen érezni a kártyák jelentőségét, mennyire megéri kiváltani  ha van, főleg mert semmibe nem kerül)
20 db-os dobozos amcsi (0.33l) sör: $14
18db Corona (coronita) $18
6db 0.5l-es üdítő $2.50
Üveg bor 0.75l: $6-$60
Sampon: $3.5-$4
Tampon 28db: $6.50
Tusfürdő: $3-$4
Fogkrém: $2.50-től
stb...
Lehetne folytatni a sort a végtelenségig, de mindent leírni nem lehet. Még egyszer megemlítem, hogy milyen sokat spórolhatunk, ha a tagsági kártyát kiváltjuk. Nem kerül semmibe, de sokszor sokkal olcsóbbak dolgok. További infő ebben a bejegyzésben.

Na és akkor nézzünk bele kicsit az éttermi étkezésbe. Írtam már a gyorséttermekről, az tulajdonképpen mindenhova értendő, most inkább a büfékről szeretnék szólni. A buffet (ejtsd: bafé) a legelterjedtebb éttermi forma Vegasban. Minden kaszinónak/szállodának van legalább egy baféja büféje. Az árak ugyanúgy változóak, mint a szállodák árai. Beszélünk itt az alsóbb kategóriás $5/fő-s büféktől egészen a $80-os vacsorákig. Ezek szinte 100%-osan all you can eat svédasztalos megoldások. Az átlag $15-$25 dollár személyenként. Ez elsőre soknak hangozhat, de ha beleszámítjuk, hogy annyit eszünk, amennyit csak akarunk, és a választék sem rántott hús rizzsel vagy krumplival, hanem legalább 6 ország konyhájából válogatnak 6-8 féle ételt országonként, plusz az alapkaják, mint salátabár garnélarákkal (alap), gyümölcskosarak, édességek (fagyi, pite, puding, cukormentes sütik, torták stb), akkor azért már nem tűnik olyan vészesnek. Ha utánajárunk a ratingeknek értékeléseknek, akkor mindenhol másba futunk bele, kinek ez a legjobb, kinek az.
Pár szó általánosságban a bafékról büfékről: ha sorban kell állni, az jó. Az azt jelenti, hogy jó a hely. Odaérünk a pénztárhoz, és megmondjuk, hogy hány fő van (gyerekeknek néhol olcsóbb), ha van players cardunk tagsági kártyánk, akkor lehet, hogy jár érte kedvezmény, meg kell kérdezni. Itt lehet venni bort és sört. Bornál érdemes üveggel, mert a pohár nagyon drága. Amikor kifizettük a jussukat, akkor egy dolgozó fog minket az asztalunkhoz kísérni. Szépen elhelyezkedünk, majd odajönnek, és megkérdezik, hogy mit kérünk inni. Az alkoholmentes italok az árban benne vannak, tehát ha üdítőt, vizet, jeges teát, TEJET (én mindig tejet iszom, hehe) kakaót, kávét kérünk, az nem kerül extrába. És ha elfogy, akkor jön a free refill az utántöltés. Nos miután megkaptuk az italunkat, jöhet az evészet. Nagyon-nagyon vigyázzunk, hogy ne együk túl magunkat. Ha már az elején nagy adagokat szedünk, akkor a végén mérgesek leszünk, hogy még mennyi mindent megkóstolnánk, de nincs hely... Nem ajánlatos táskát hagyni az asztalon, tehát vagy hagyjuk a retikült a szobában, vagy vállra akasztva cipelhetjük magunkkkal. Érdemes először körbejárni a helységet, megnézni, hogy hol mi van, nagyjából megismerkedni a hellyel. Senki nem fog minket kinézni, ha 2 órán keresztül maradunk, szóval nem kell rohanni. Egy tipp, amit majdnem mindenhol meg lehet csinálni: ha közvetlen a lunch az ebéd idő vége előtt megyünk (ami mindig pár dollárral olcsóbb, mint a dinner vacsi), akkor ebéd árán fogyaszthatjuk a vacsorai kínálatot, ami mindig egy picit szélesebb választékot jelent.

Ha már megkapjuk az italt és elindultunk a körútra, akkor arra figyeljünk, hogy ne szedjünk teljes adagot. Természetesen senki nem fog szólni, de nem illik otthagyni teljes adagokat a tányéron. Inkább hozzunk kóstolót, és ha valami ízlik, akkor szedjünk ki egy nagyobb adagot. Mikor visszatérünk az asztalhoz, akkor megesszük, amit hoztunk, majd az evőeszközt megtartjuk, és a tányért félretesszük az asztal szélére, hogy a pincérünk (aki az italokat hozta) el tudja vinni. És ez így megy újra és újra :) Szedünk/eszünk/evőeszköz megtart(!), tányér elvisz. Az italokat általában a jobb pincér automatikusan utántölti, de ha nem, akkor nyugodtan kérjünk még egy pohárral. Mikor teleettük magunkat, akkor ücsöröghetünk, vagy mehetünk utunkra. BORRAVALÓ az asztalra. Ez természetesen attól függ, hogy mennyire volt figyelmes a pincér a használt tányérok elhordásával, italok utántöltésével, de $1-3 dollár fejenként, amit általában adni szoktak. Csak letehetjük az asztalra (mindenképp készpénz legyen, borravalót nem tudunk kártyával fizetni, és vissza sem adnak, tehát legyen pár egydollárosunk...) és mehetünk. nem kell megvárni, hogy összeszedjék. Maradékot értelemszerűen innen nem szabad kivinni.
Bizonyos napokon bizonyos büfékben seafood nap van, amikor töménytelen mennyiségű tengeri herkentyűt lehet eszegetni. Ilyen nagyon híres büfé a Rio Casino Village Seafood Buffet-ja, ahol az all you can eat homár, királyrákláb (nyammmiii), lazac, osztriga, egyéb rákok és kagylók sütve és főzve, sushi stb. várja a gazdag kedves vendégeket. Egy főre $40. Még nem voltunk, de már nagyon szeretnénk kipróbálni (főleg én...), mert CSAK jókat lehet róla hallani, állítólag a város legjobb ilyen jellegű étkezdéje.

UPDATE: voltunk! Isteni! Csak drága... :)

Mi már voltunk a Bellagio-ban, Paris-ban, Mirage-ban (nekem ez tetszett a legjobban), Red Rock-ban, Alliante Station-ben... nagyjából hasonlóak, a választék nagyobb a drágább helyeken. Itt egy link a 10 legjobb büféhez.

Egyelőre most ennyit szerettem volna erről a témáról.
Jóétvágyat :)

Thursday, March 18, 2010

Ha megállít a rendőr....

Nem árt ha tudjuk a rendőrökkel való találkozáskor hogyan kell viselkedni. Tudnunk kell, hogy az USA-ban a rendőr nem állíthat meg "csak" igazoltatás céljából. Ha látjuk mögöttünk a villogó lámpát, akkor bizony elkövettünk valamit, amit jobb lett volna, ha nem... Ez lehet bármilyen kicsi szabálysértés, pl követési távolság nem betartása, túl gyors sávváltás, túl aggresszív gyorsítás/indulás, vagy akár a visszapillantó-tükrön lógó bizbasz jelenléte, ami zavarhat a kilátásban, nem álltunk 3 mp-ig a stopnál, stb...




Mikor olyan szerencsétlenül jártunk, hogy a rendőr kifog minket, akkor a lehető legrövidebb módon de ne pánikszerűen húzodjunk le az út szélére. Lehetőleg ne akadályozzuk a forgalmat egyáltalán.
Ne kezdjünk el hirtelen keresgélni iratok után, hanem állítsuk le a motort és tegyük mindkét kezünket a kormányra és így várjuk mig odajön hozzánk. Elfogja kérni az iratainkat, ekkor mondjuk meg, hogy pl a kesztyűtaróban van és oda fogunk nyúlni. Általában a jogosítványt (magyar elegendő, nem kell nemzetközi), kocsi tulajdoni és forgalmi papírjai, amit a bérleti szerződésben találunk, valamint a biztosítás.
Ne kapkodjunk mert neki van pisztolya és ha megijed esetleg elő is veszi. Különben láthatjuk mikor jön hozzánk, hogy egyik keze a pisztolyon van.
A lehető legudvariassabban megfogja kérdezni tudjuk e miért állított meg. Ha nem volt túlságosan nyílvánvaló akkor jobb, ha hülyét játszunk és nemmel felelünk. Ekkor megmondja, hogy mit mulasztottunk pl, piros lámpa, vagy gyorshajtás stb. Nem kell leállni vitázni vele, mert csak dühös lesz és a mérges rendőr nekünk nem jó. Inkább kérjünk bocsánatot és mutassunk teljes megbánást akkor esetleg egy figyelmeztetéssel megúszhatjuk a dolgot. Ha mégis kiszabja a büntetést (ticket-et kapunk), akkor azon van egy hely és időpont, ahol a bíróságra el lehet menni, ha nem értünk egyet a rendőrrel. Ha a rendőr nem jelenik meg, akkor megnyertük a "pert" és nem kell fizetnünk, ha megjelenik, akkor tulajdonképpen egy mini tárgyalás lesz, ahol mindkét fél elmondja a helyzetet a szemszögéből és a bíró dönt, hogy kinek hisz, kinek a javára itél. Ha rövid az ittartózkodásunk, akkor erre valószínüleg nem lesz lehetőség, mivel sokszor egy/másfél hónap a várakozási idő egy tárgyalásra....
A másik ami nem úgy működik mint otthon az, hogy a rendőrt nem lehet és nem is szabad megvesztegetni, hogy elkerüljük a büntetést. Aki ezt megpróbálja az számoljon vele, hogy a rendőr feljelenti és nagyon szigorú büntetést szabnak ki.
Amerikában nem tilos egy-két pohár alkoholt inni és úgy vezetni, de ha a rendőr rákérdez ne próbáljuk letagadni. Nyugodtan valljuk be mit ittunk. Ha úgy gondolja akkor egy útszéli alkohol vizsgálatnak is alávethet minket, ami különböző dolgokból állhat, mint pl hátrahajtott fejjel egylábon állva egyensúlyozás közben orrunk érintése, az angol abc elmondása esetleg a rendőr tollának ceruzájának szemmel való követése. Ha ezeken elbukunk akkor bilincs és irány a helyi rendőrség, ahol véralkoholszint vizsgálatnak vetnek alá, ha az eredmény 8 ezrelék felett van, akkor mehetünk a fogdába másnapig, ahonnan óvadék ellenében reggel kiengednek. Autónkat elhúzatja és ez innentől kezdve drága mulatság lehet.
Tudnunk kell, hogy az USA-ban a vezetővel egyazon térben nem lehet megbontott üveg/doboz alkohol. Akkor sem, ha a vezető ujjlenyomata sincs rajta és csak az utasok ittak. Törvény van erre, szóval jobb, ha ezt szem előtt tartjuk. 
Ha a rendőr megkérdezi, hogy átkutathatja-e az autónkat, akkor azt megtagadhatjuk, de ha nincs rejtegetnivalónk, akkor esetleg jobb, ha megengedjük, és megkíméljük magunkat további komplikációktól. Motozni csak akkor motozhat, ha letartóztatott minket. 
A rendőrök itt általában barátságosak és segítőkészek, ha lerobbanunk valahol és meglátja, valószínüleg nem fog elmenni mellettünk, hanem megáll megnézni, hogy kell-e segítség.  Utcán sétálva is le lehet szólítani, ha valami próblémánk van, akkor még le is inthetjük a kocsikázó rendőrt. Szóval pánikolni nem kell. :)

Tuesday, March 16, 2010

Szálláslehetőségek Las Vegasban


Megérkezésünk után természetesen szeretnénk mihamarabb megszabadulni a csomagjainktól. A reptérről a Stripre történő elkeveredésre eljutásra több lehetőségünk is van. Taxival számítanuk kell arra, hogy a hosszabb úton megyünk és a borravalóval együtt olyan 20 dollár körül kell fizetnünk. Várhatunk a hotelunkhoz tartozó shuttle reptérjárati buszra, az is kerülhet pénzbe, hotelfüggően ingyenestől 15 dollárig terjedhet (átlag 6-7 dollár) személyenként. Előfordulhat, hogy óránként jár. Helyi buszjárattal is mehetünk, ha előtte megnéztük, hogy melyikre van szükségünk. a 108-as járat a reptérről indulva végigmegy a Strippen, és egészen a belvárosig elmegy. Ez jóval olcsóbb. Ha nem hagyjuk el a várost, akkor autót nem nagyon érdemes bérelnünk, mert a Stripet akár egy jókora gyaloglással is be lehet járni (nyáron napközben nem a legkellemesebb). A dugók reggelente és esténként meglehetősen nagyok, séttálva sokszor gyorsabban lehet haladni... Meg ha inni szeretnénk, akkor úgysem használjuk a kocsit... Taxit nem lehet leinteni, csak a szállodáknál lehet beszállni, maximum 4 ember mehet egyszerre.



Ha Vegasba jövünk, mindenképpen meg fogjuk tekinteni a Strip-et, ami tulajdonképpen a főutca, ahol a legtöbb híres-neves szálloda megtalálható. A gazdasági válság nagymértékben kihatott a városra, és mivel az embereknek nincs annyi pénze, hogy Vegasba jöjjenek, a szállodák árai sok esetben lefelé tolódtak el. Ha a Strip egyik szállodájában szeretnénk megszállni, ami a legnagyobb élményt nyújthatja, akkor akár 29 dollártól is találhatunk szobát a régebbi, nem luxuskategóriásnak számító hotelekben. Természetesen ez csak felfelé mehet, és nem állandó ajánlat, de átlagban, hétköznap (ha nincs valamilyen nagy banzáj a városban - ami gyakran előfordul) viszonylag megfizethető áron találunk szállást. Átlalában egy motelszoba árával megegyező összegtől már kaphatunk szállodai szobát a Strippen, vagy kicsivel többért, és tulajdonképpen kocsi nélkül élvezhetjük a las vegasi életet. A hotelből kilépve már ott is vagyunk a nyüzsgés közepén. És ihatunk koktélokat akár az utcán sétálgatva (a Strip-en belül). Ezt azért emelném ki, mert ugye az USA-ban tilos a nyilvános alkoholfogyasztás. A nyugati parton ugyanis ez az egyetlen hely, ahol szabad sétálva alkoholt inni. A Las Vegas Boulevard szállodáiban természetesen egytől egyig található kaszinó. Azt meg kell említenem, hogy itt gemblingezni szerencsejátékozni elég drága. A minimum tétek az itteni kaszinókban az asztali játékoknál nagyon magasak (akár 15 dollár is lehet egyetlen játék), a slotmasinák félkarú rablók nem nagyon adnak semmit. Ha szerenénk a pénzünkért kicsit hosszabb ilyenjellegű szorakozást kapni, akkor el kell mennünk kicsit távolabbi kaszinókba. Készüljünk fel arra, hogy a 21 éves szabályt nagyon komolyan veszik (a megengedett szerencsejátékozás és alkoholfogyasztás hivatalos életkora). 
Ha pénztárcánkat kímélni szeretnénk, akkor érdemes megnézni a Sahara (1720 szoba, 1952-ben nyílt es 2011-ben bezárt), Tropicana, és a Stratosphere Hotel és Casino ajánlatait.  Ez utóbbi nem csak olcsó, de meglehetősen künönleges is, hiszen a hotelhez tartozik a nyugati part legmagasabb épülete, a Stratosphere torony, aminek a tetején 3 vidámpark-attrakció is található. 

50-70 dollár/éj körül kezdődnek a Luxor, ami az egyiptomi piramisok világába repít minket,

Excalibur, a középkori  lovagság stílusában épült és dekorált (150 dollárért már jacuzzis szobát kaphatunk), 

az MGM, a filmgyár tulajdona (5 medence, sportaréna, wellness spa-k, 16 étterem, 6852 szoba), a Planet Hollywood, Sylvester Stallone, Bruce Willis és társai étterem és szállodaláncának legnagyobbja,  Flamingo, az első casinó, (1946-ban nyílt - ez indította Las Vegast - 3642 szobája van, többször átépítették)...stb.  A drágább kategóriába sorolhatjuk a 100-120 dollárnál kezdődő szobákat (az árak többezer dollárig kősznak éjszakánként), amikben általában már márványozott fürdőszoba és egyéb luxusdolgok várják az ottlakókat. Ezek többek között a Bellagio,  5 gyémántos (nem csillagos) szálloda, világhírű és egyedi a 3,2 hektáron elterülő mesterséges tava és a benne működó szökókútja, ami a zene ütemére mozog. Itt forgatták az Ocean's Eleven című filmet. A Mirage (délibáb) ihletése Francia-Polinézia, trópusi növények kívül-belül. A Ceasars Palace a római birodalom ihlette szállodában 5 torony van, egyikben például 93 négyzetméteres lakosztályok vannak. A Paris a párizsi Operaház és a Louvre épületére emlékeztető utcafronttal és a félméretű Eiffel toronnyal szintén a luxust kínálja az odalátogatóknak. Érdekességként megemlíteném, hogy a gazdasági válság miatt a tulajdonos (Harrah's) úgy döntött, hogy kiragad egy specifikus közösséget a túristák közül és azoknak kezdte erőteljesen reklámozni a kaszinót. Ezáltal itt a legnagyobb a melegek forgalma. Venetian - Velence mintájára. Az épület előtt elterülő mesterséges tavon igazi gondolákkal viszik hajókázni az arravágyókat. Ezen a linken megtalálhatjuk a legtöbb a szállodát (a Strip-en), szobaszámmal, nyitási évvel és linkkel a leíráshoz. Közlekedés kisvasúttal: a Mandalay Bay - Luxor - Excalibur Hotelek között jár egy ingyenes kisvasút. Az MGM-től a Saharáig pedig a monorail jár, ami viszont pénzbe kerül, 5 dollár egy útra és 14 a napi jegy, reggel 7-től 2-ig jár. Ez a térkép elég jól bemutatja a Strip-et a szállodákkal és a monorailekkel, a linken pedig leírás is van.

Szállodákban érdemes kiváltani a Players Cardot a tagsági kártyát, sokszor van kedvezmény éttermekben, ha bemutatjuk, show jegyekre stb. Ha játszunk, akkor a pincérlányok, akik járnak körbe és kiabálják, hogy "Coctails" felveszik a rendelésünket és kihozzák, amit szeretnénk. Ezek az italok ingyen vannak, de borravalót kell adni a pincéreknek, ők azért dolgoznak, fizetést alig kapnak. Általában 2 italért 1 dollár minimum, amit illik adni. Nincs határ, hogy mennyit ihatunk, amíg játszunk, ez addig jár. De ha nem játszunk a masinákon vagy asztalnál, akkor nem jár az ingyenpia (ami lehet sör, víz, üdítő, koktél). Bizonyos szállodákban még cigarettát is adnak így...
Reggelit szállodákban nem kapunk, az internetért is általában extrát kell fizetni. Reggelit/vacsorát felvitethetünk a szobába, aminek általában borsos ára van. Van szobaszervíz. Kijelentkezést meg lehet csinálni a TV-n keresztül, nem kell a portán sorbanállnunk. 
Mindenki maga döntse el, hogy megéri-e a drágább szoba kényelme. Vegasban az éjszakáról szól az élet, nem az alvásról. Tehát sokszor egy motel is megteszi, akkor csak azzal kell számolnunk, hogy távolabb vagyunk a nyüzsgéstől, valamint hogy rosszabb környékre keveredünk. Ugyanis Vegasban a koszt és nyomort a Strippen ugyan elnyomja a csillogás, de ha magunk mögött hagyjuk (bármelyik irányba), akkor bizony nagy csalódásban lehet részünk. Ha tehetjük, nem mozduljunk ki, és emlékeinkben csak a szép dolgok fognak szerepelni.

Friday, March 12, 2010

Közbiztonság

Mivel felvetőtött a kérdés igy jobb ha erröl is beszélünk kicsit.
Valójában szerintem semmivel sem rosszabb a közbiztonság az államokban mint európában. 
Nyilván nem ajánlatos olyan környéken sétálni ahol minden földszinti ablakon rácsok vannak, vagy sok roncs autó áll az útszélén.




Az elmúlt 30 év alatt soha nem éreztem magam veszélyben. Ugyan kétszer feltörték az autóm, de szerintem a biztonságot ezt nem befolyásolja. Otthon (Magyar ország) többször volt gondom lopás vagy betörés miatt. Igy azt mondom, amcsiban jó a közbiztonság. 

kép innen
Amit korábban irtam, hogy ne hagyjunk dolgokat szem elött a kocsiban, de ez mindenütt igaz. Turistáknál sok olyan dolog van ami könnyű zsákmánynak igérkezik és a könnyű pénz vagy haszon szerzés reményében még egy-két becsületes embert is bűnbe vihet. Az autóról első látásra nem lehet megállapitani, hogy bérautó  és ha nincs szem elé téve laptop, GPS, mobil telefon vagy kamera, akkor egy pulover vagy  takaró nem éri meg, hogy autónkat feltörjék. Ha mégis rablás áldozatául esünk, egyből hivjunk rendőrt aki elkésziti a jelentést. Fontos mert csak a jelentés birtokában fog a biztosító fizetni. Nem feltétlen fog szerepelni az ellpotott tárgyak listája szerepelni a jelentésben, de ezt nem várja el tőlünk a biztosítónk. Majd az otthon levő számlával kell igazolnunk, hogy ezek valóban megvoltak nekünk.



Thursday, March 11, 2010

Joshua Tree Nemzeti Parktol a Grand Canyonhoz

Joshua Tree Nemzeti Parkrol nem tudok litaniakat irni, ezt latni kell.




Ennek az utnak nagy reszet mar leirtam a Grand Canyon temaban. Igy csak a terkepet fogom hozza tenni innen a Grand Canyonhoz es  Kingmantol az utmelletti latnivalok ugyanazok lesznek. 
A sivatagban nincs kulonosebb nagy elteres az egyik sziklatol a masik bokorig.
Ha nem sietunk annyira akkor utba ejthetjuk Havasu City-t. ami erdekes lehet, hogy itt van a "London Bridge"
amit London megvasarolt Robert P McCulloch es darabjaira szedve Arizonba szallitottak ahol jelenlegi helyen egy beton vazashidat epitettek es kivulrol az eredeti kovekkel boritottak. Evvel szerezve hirnevet az ujonan epitett varoskanak. Ami jelenleg is felkapott vizparti udolohely a Colorado folyo menten.

Wednesday, March 10, 2010

San Diego, California

Los Angelestol San Diego csak cirka 200km. Ami nem tul nagy tavolsag.
San Clementet elhagyjuk es a Interstate vagyis az I-5 freewayen haladunk delnek. Elso erdekesseg az ut mellet  San Onofre Nuclear Generating Station
Ezen a szakaszon kulonos figyelemmel vezessunk, mert az illegalis bevandorlok idonkent keresztul szaladnak a tíz savos autopalyan a bevandorlasi hivatal emberei elol. 
Utunkon lesz egy autos piheno egyben kilato, tiszta idoben nagyon messzire lehet latni, erdemes gyumolcsot vinnunk magunkal es az itt elo mokusokat megetethetjuk esetleg a siralyoknak is adhatunk egy kis kenyeret.. Elofordulhat, hogy hadgyakorlatnak lehetunk tanui, ugyanis ezen a teruleten van a Marine (tengeresz gyalogsag) laktanyaja Oceansidenal. Carlsbadnal meglatogathatjuk Legolandet. Tovabbi utunk San Diegoba visz. 

Itt a kikotoben talaljuk a USS Midway  repulogep anyahajot amire turistak is felmehetnek. San Diegoban talalhato a Cabrillo National monument mivel korabban vettunk nemzeti parkbelepot ide ingyen mehetunk be. Felsziget vegen van egy vilagito torony muzeum. 
San Diegoban van meg Sea World penzunket itt is szivesen latjak. Erre feltetlen szanjunk egy teljes napot.





Amit szinten erdemes meglatogatni az Balboa park, sok muzeum es egyeb latvanyossag mellett itt talalhato a San Diego Zoo.  
Magyar vonatkozas "old Town San Diegoban" .

Kovetkezo erdekesseg lehet Tijuana Mexico, ehhez biztosnak kell lennunk benne, hogy tobbszori belepesre jogosultak vagyunk e, mert kulonben elronthatja egesz utunkat. Erdemes leparkolni USA oldalon es gyalog atsetalni a varosba. Kb 500metert kell csak menni a hatartol es elerjuk a turista csapdaval teli varosreszt. Azert is erdemes az USA oldalon parkolni, mert az autobiztositas ervenyet veszti a hataratkelotol delre. Aki nagyon akar Mexicoban is vezetni az kenytelen vasarolni a hataratkelo ameriaki oldalan biztositast. Az amerikai oldalon levo parkolohoz kozvetlen a hataratkelo elotti utolso kijaratnal kell lemenni a freewayrol. Amennyiben ezt elmulasztottuk akkor sincs baj mert meglehet fordulni kozvetlen a hataratkelo elott.
ez az utolso kijarat
A hid utan mar az autos atkelohely lathato. A belsosavba kell sorolni, ha nem akarunk atmenni a hataron.
A hidon erkeznek a gyalogosok vissza az orszagba.
itt lehet megfordulni.

Ez pedig az USA fele a forgalom. A jobb oldali savok haladnak vissza az USA-ba, tobb oras dugo szokott lenni.

Evvel eljutottunk California legdelebbi pontjara, sot egy kicsit tul mentunk rajta. Innen ujra eszaknak fordulunk es ha nem neztuk meg az allatkertet akkor ne hagyjuk ki a San Diego Wild animal parkot.
Egyedul allo a park a safari jellegu allattartassal. Egy kotott palyas jarmuvel viszik korbe a latogatokat idegen vezeto mondja el a kulopnboz erdekessegeket. Ez utan szabadon setalhatunk az elkeritett reszen es kozelebbrol figyelhetjuk meg az allatokat. 

Miutan itt vegeztunk forduljunk Grand Canyon fele, de utba esik elotte Yoshua Tree nemzeti park is.