Saturday, July 17, 2010

Vajon jó ötlet autóbérlés helyett vásárolni?

A következő kérdést kaptam: "Megéri-e autót vásárolni autóbérlés helyett, mivel a one way fee (egyik államban felveszed, másikban leadod a kocsit) nagyon magas…"  Hát igen, az ötlet nagyon jól hangzik, veszünk egy kocsit, levezetjük, eladjuk és hazamegyünk. Nos, ez sajnos nagyon nem ilyen egyszerű.
pink slip, vagyis tulajdon jogi papir


Először is kell találni egy autót viszonylag elfoadható áron. Egy olyat, ami elvisz minket 3-4000 mérföldön keresztül, motorikusan megbízható,  jó a légkondija (nem szeretnétek Arizonában a 40-esen július végén légkondi nélkül menni), jók a gumijai (400 dollár egy szet), stb. Nos egy ilyen kocsit találni nem 10 percig tart.  Főleg ha a pénztárcánk meg van kötve.  (25 ezres SUV-t valószínűleg könnyebben találunk) Természetesen készpénzben ki kell fizetni az autót. Ha kereskedőtöl vesszük drágább, ha magánszemélytől, akkor nagyon kockázatos. Nos ha mégis találnánk autót, akkor azt a nevünkre kell iratni (registration) és biztositást kell rá venni. A regisztrációt jó lenne azonnal elintézni, mert nagyon sok csalás van ebből kifolyólag. Mivel nincs se adószáma, se californiai jogosítványa az átlag turistának, az átírás kisebb-nagyobb bonyodalmakba ütközhet...és itt jön a neheze, a biztosítás.


Ha megállít a rendőr, akkor 3 dolgot fog kérni: jogsi, regisztrációs lap és biztosítás. Ha bármelyik nincs, akár elzárás is lehet belőle, mert törvénysértő akármelyik hiányában üzemeltetni/vezetni autót. A kocsit ekkor elkobozhatják. Tehát biztositás... a regisztrációhoz KELL>  Nagyon nehéz ügy. Először is, mivel nincs driving record (sajnos nem jut eszembe magyarul a hivatalos kifejezés), a biztositás nagyon-nagyon drága lehet és nagyon kevés cég köti meg. A legtöbben CA de legalább US jogosítvány hiányában rögtön elhajtanak. A másik az állandó lakcim, ami probléma lehet, szállodát nem fogadnak el, és igen, a rendszerük felismeri, ha valaki szállodacimet diktál be. Tehát meg kell találni a céget, amelyik megcsinálja, aztán kell keresni egy ügyfélszolgi irodát, odajutni, megkötni a nagyon drága biztosítást, elmenni a DMV-be, regisztrálni a kocsit.  Ki kell fizetni a sales tax-et (ÁFA), ami 10% a hivatalnak, ami egy 5000 dolláros autónál 500 dollár, amit ugye el is lehet felejteni, azt nem kapjuk vissza az autó eladásakor, mert nem az eladó kapja, hanem az állambácsi. Plusz a regisztrációs díjat is ki kell fizetni a sales taxen felül, egész évre, a kocsi korától és árától függően minimum 100 dollárba kerülne. Ezek után elmész Floridába, New Yorkba, akárhova, ami az uticélod, és ott el kell tudni adni a kocsit. Namármost bizonyára nem fogod tudni annyiért eladni, mint amennyiért vetted. Ha beviszed egy kereskedőhöz, mert ugye nincs időd hirdetgetni újságban (anélkul ki veszi meg?), abban biztos lehetsz, hogy a kereskedő olyan árat mond neked, amin nagyon sokat fogsz bukni. Minél gyorsabban akarod eladni, annál alacsonyabb az ár, annál nagyobb a veszteség. Tehát vettél egy kocsit 5000ért, 600 a regisztráció, el nem tudom képzelni, hogy milyen összeg a biztositás, plusz a veszteség, mikor eladod. Szerintem nemcsakhogy nem éri meg, de mindezt kivitelezni szinte lehetetlen. 3 hónapnál rövidebb tartózkodásnaál nem éri meg az egész. Bármilyen mechanikai probléma adódik, az a mi költségünk, míg a bérelt autónál adnak másikat szó nélkül...
Ha valaki papírok elintézése nélkül szeretne vezetni, az nagyon kockázatos, és meglehetősen drága vállalkozás lehet, nem valószínű, hogy érdemes próbálkozni.

Most olvastam az egyik blogon egy érdekes bejegyzést autóvásárlással kapcsolatban, akinek van kedve hozzá annak érdemes megpróbálni. Nem fűzök hozzá megjegyzést mindenki eltudja dönteni mire adja a fejét.

Wednesday, July 7, 2010

Autóbérlés az USA-ban

Egy autóstúra alkalmával a legnagyobb költség lehet a bérautó. 





Ezért nem mindegy, hogy hol és mikor bérelünk. Van jónéhány cég, akiktől bérelhetünk autót. Igazából nincs olyan, hogy ez vagy az a szolgáltató jobb vagy rosszabb. Mindegyik esetében vannak pozitív és negatív tapasztalatok. Tehát rajtunk múlik, hogy melyiket választjuk. Árakban lehet eltérés, de nagy valószínüség szerint nem túl jelentős, mindenestre érdemes több cég online oldalán megnézni és kikalkulálni a költségeket. Előfordulhat, hogy egyik héten X cégnek jobb az ára, Y héten a másiknak... folyamatosan változhat. Mindig vannak forgalmasabb és ezért drágább napok. Az sem mindegy, hogy a repülőtéren vagy a városban bérelünk kocsit, hétközben vagy hétvégén, ünnepnapon vagy nem, szezonban vagy sem, stb. Napi, heti és havi díjak vannak. Azt is megtehetjük, hogy egyik városban felvesszük az autót és egy másikban adjuk le, de ez a terv borzasztó sokba fájhat. Például Los Angelesben vesszük fel és Las Vegasban adjuk le, az alapdíjon felül akár 400-800 dollárt is kérhetnek ezért. Ezt  a kívánságot természetesen előre jelezni kell.


Követelmények autóbérléshez


Nemzetközi jogosítvány NEM szükséges autóbérléshez vagy vezetéshez. A magyar jogsi tökéletesen elég. Erről részletesebben itt olvashatsz
Általánosságban elmondható, hogy a minimum korhatár 25 év. A legtöbb cég egyszerűen nem ad bérbe ennél fiatalabbaknak. Néhányan igen, ez azonban megkötésekkel, extra költséggel jár, ami az alap online kalkulációnkban nincs benne. Mivel minden cég más, ha valaki 25 évnél fiatalabb, nézze meg az erre vonatkozó információkat a cégek oldalán. 
Bizonyos államonkban (ha a cég engedi) már 18 éves kortól lehet bérelni, (pl Michigan) másokban 21. Az extra költség kb 30-35 dollár naponta, megkötés van az autó típusán, pl luxus kategóriás kocsit, mini van-t, SUV-t nem adnak oda 25 éves kor alattiaknak.
Credit Card Hitelkártya szinte mindenhol követelmény. Előfordulhat, hogy egy cég nem kéri, de akkor általában elég magas letéti díjat kell otthagyni, mindenféle bizonyítékot, hogy vissza szándékozik az ember fia térni hazájába (útlevél, repülőjegy, akár munkáltatói igazolás, stb). A VISA, MasterCard AmericanExpress dombornyomott kártyáit szinte 100%-ban elfogadják mindenütt, külföldi (nem USA) Discover kártyát már nem biztos.



Autómata váltó az alap
Az USA-ban a bérautók általában autómata váltóval, légkondícionálóval és rádiósmagnóval  vannak felszerelve. Ha kéziváltós autót szeretnénk, akkor nagy a valószínüsége, hogy kíánságunk nem teljesül, mivel azok nagyon ritkák. Gyerekekkel utazóknak vagy külön kell kérni a gyerekülést, vagy hozni kell a sajátot (ami ugye elég körülményes lenne), mert az USA legtöbb államában törvénysértés gyereket biztonsági gyerekülés nélkül autóban utaztatni. Ára 10-15 dollár.


Több vezető
Ha többen szeretnénk felváltva vezetni az autót, akkor azt előre be kell jelentenünk. Ennek szintén extra költsége lesz, ami államonként változik, mert törvény szabályozza. Jelen pillanatban Kaliforniában nincs extra költség, Nevadában 10 dollár naponta, max 50 dollár, New York 3 dollár naponta. Többi állam 13 naponta, max 65.

Tankolás

 Amikor kibérelünk egy autót, akkor azt teli tankkal kapjuk és elvárják tőlünk, hogy így is adjuk vissza. (Ha a tank nincs tele, azt a bérleti szerződésben meg kell jegyezni - 3/4 tank, fél tank stb - és nekünk ugyanazzal a szinttel kell visszavinnünk). Ezzel kapcsolatban több lehetőség közül választhatunk. Rajtunk múlik, hogy inkább a pénztárcánkat kíméljük és saját magunk tankoljuk meg az autót, vagy kényelmünk fontosabb és kifizetünk előre egy teli tank benzint. Harmadik lehetőség, hogy mikor visszavisszük az autót, ők tankolják meg a hiányzó mennyiséget, cégeknél a benzin általában drágább. Figyeljünk a bérlésnél, hogy ne ugorjunk bele felesleges kiadásokba.



Államok között
Néhány cégnél lehet esetleg megkötés, hogy az autót nem szabad kivinni az államból. Ritka, de előfordulhat. Legtöbb cégnél azonban be kell jelenteni, hogyha szándékunkban áll átmenni egy másik államba a bérautóval. Van olyan cég is, ahol nincs semmilyen erre vonatkozo szabály.




Biztosítás

Amennyire én tudom, aki itt él az USA-ban és van autóbiztosítása, az a biztosítás a bérautóra is érvényes. Természetesen érdemes bérlés elött pontosan megérdeklődni a biztosítónknál, hogy valójában mire érvényes a biztosításunk, mit fizet, mi az önrész, stb.
A biztosítás egy elég megrázó összeg lehet autóbérléskor. Természetesen a cég alapból el szertné adni nekünk a saját biztosítását, mert hát abban van a jó pénz. Ezt azonban nem minden esetben kell megvásárolnunk. Jónéhány hitelkártya ajánl ingyen biztosítást autóbérléshez, ha azzal a kártyával fizetjük a kölcsönzés költségeit. Némelyik csak akkor fizet, ha a bérelt autóval történik valami, mások akkor is, ha mi okozunk kárt, másik autóban, személyi sérüléseket, kórházi költségeket is fedez. (Előfordulhat, hogy ittas vezetés, gyorshajtás vagy egyéb kihágás esetén a biztosítás semmisnek minősül.) Ha nem ajánl ingyenes biztosítást, esetleg vásárolhatunk tőlük jóval olcsóbban, mint a kölcsönzős cégtől. Mielőtt kölcsönzésre adjuk a fejünket, érdeklődjük meg hitelkártyacégünktől, hogy mit fedez, és kérjük el az írásos szabályzatot erre vonatkozóan, kinyomtatva tartsuk magunknál.

Biztosítástípusok:
LDW/CDW - (Loss Damage Waivers és Collision Damage Waivers) - erre jó esély van, hogy a hitelkártya cég fedezi, lopás és a kocsi sérüllése esetén fizet.

Liability Insurance - felelősség biztosítás - bizonyos államokban a kölcsönző cégeknek alapból, ingyen kötelező biztosítani ezt, értéke azonban nem túl magas és mint írtam, nem mindenütt van. Extrában lehet vásárolni ha jól tudom 1 millió dollár értékig. (Ha minden igaz Florida, New Hampshire és Wisconsin államban nem kötelező, mindenhol máshol igen)

PAI - Personal Accident Insurance - ezt elképzelhető, hogy az utasbiztosításunk fedezi, tehát, lehet, hogy nem kell megvenni, utána kell nézni.

PEC - Personal Effects Coverage - A kocsiból ellopott tárgyakra fizet, ha nem hagyunk a kocsiban értéket, nem kell megvenni.

Ezek csak az alapok, cégek ehhez hozzáadhatnak egy egész oldalnyi különböző "protection plan"-eket, amivel könnyű pénzt húzhatnak le rólunk.  


A biztosítás érvényét veszti, ha az autót terepre visszük, ez főleg azért fontos, mert ha indián területeket szeretnénk meglátogatni, azok nagyrészben offroad utakkal közelíthetők csak meg. Pl a Monument Valley valamint a skywalk a Grand Canyonnál. Tehát mindenképp kérdezzünk rá, hogy hol érvényes és hol nem érvényes a biztosítás.

UPDATE: még egy bejegyzés ehhez kapcsolódóan:

Autóbérlés revisited

 
Legelterjedtebb autóbérlő cégek linkjei

  1. Advantage www.arac.com
  2. Alamo www.alamo.com
  3. Avis Avis.com
  4. Budget Budget.com
  5. Enterprise www.enterprise.com
  6. Fox Rent A Car www.foxrentacar.com
  7. Hertz www.hertz.com/
  8. National www.nationalcar.com
  9. Payless www.PaylessCarRental.com
  10. Rent a Wreck rent-a-wreck.com/
  11. Thrifty www.thrifty.com/
Egészen más megközelítés:
A kölcsönzés alternativája lehet autószállító cégtől elvállalni a vezetést. Ez nem kevés izgalmat szolgáltat az úthoz, de ezért egyedi élményt ad. Az autószállító cég felválalja a fuvart és az autót kiadja annak aki abba az irányba szeretne menni és nem akar sokat költeni az útra. Az első tankolást fizetik viszont a többit nekünk kell fedezni. Persze az is előfordul, hogy az egész útra fizetik a benzint. Nem kell rohanni, hisz pont az a lényege, hogy aki ilyen autóval megy, útközben meglátogathasson érdekességeket.  Itt van a cég kezdő oldala


Előírások
  • A vezető legalább 23 éves kell legyen, érvényes jogosítvánnyal, turisták esetén érvényes útlevél érvényes vizummal ( gondolom ESTA esetén az I94-t nézik)
  • Biztonsági óvadéknak elkérnek $ 350 dollárt, amit az út sikeres teljesítése után visszaadnak. A pontos összeget avval az irodával kell tisztázni ahonnan az autót felvesszük. Azt is tisztázzuk előre. hogy milyen formában várják el a befizetést, vagyis hitelkártya vagy készpénz kell e. 
  •  Teli tankolt autót adnak oda, meghatározott időt amin belül teljesíteni kell az utat és meghatározott mérföldet is előre kikötik.
  • Az utolsó vagyis a legfrissebb vezetési kimutatást kérik, természetesen külföldi autósok ezt otthonrol kell hozzanak magukkal. (nem tudom mit csinálnak a magyarnyelvűvel. ) 
  • Ajánlatos előre felhívni vagy emailben kapcsolatot tartani avval az irodával ahonnan az autót szeretnénk felvenni. Azt ne felejtsük említeni, hogy az autót a National Car List  honlapján néztük ki.

Monday, July 5, 2010

Los Angelesből Las Vegasba autóval.

Valószinű, hogy szinte mindenki megtalálja a Las Vegas felé vezető útat a térképen, de gondoltam leírom azért azon keveseknek akik mégsem járnak sikerrel.




Nagyobb térképre váltás
A térkép a legrövidebb utat mutatja, de nem feltétlen kell ragaszkodni, hozzá. Vagyis dél Kaliforniában lehet a 60 as, 10es a 210es autópálya is, ezek mind keletnyugati irányba tartanak és mindegyik keresztezi a 15ös pályát amin északi irányban eljutunk Las Vegasba. Aki vásárolni szeretne, annak érdemes megállni Barstownál az OUTLET Centerben, ez kb féluton van és elfogadható áron lehet kapni az utolsó divat cuccait.
Nem sokkal északabbra van a 15ös mellett Calico Ghost town ahol a turistáknak bemutatót tartanak, lövöldözéssel és bankrablással és aranymosásban is megpróbálhatjuk szerencsénket.
Peggy Sue's 50's Diner ugyan itt van csak az autópálya keleti oldalán, miutan itt jó laktunk és körülnéztünk,
 csak 150 mérföld és máris a Las Vegas blvd-n sétálhatunk.