Wednesday, October 5, 2011

Nemzetközi jogosítvány revisited

Gondoltuk összeírkálunk egy kis információt a korábban már említett témához.



NEM, még mindig nem szükséges nemzetközi vezetői engedély, ha az Egyesült Államokban kívánunk autót bérelni vagy vezetni, de ha megnyugtat minket, akkor váltsuk ki.

Az internet tele van erre vonatkozó, hamis és valós információkkal és érdemes kicsit kibogozni a szálakat. 1949-ben, majd később, 1968-ban született egy nemzetközi egyezmény, amiben elfogadták, hogy az idegen országba látogatóknak a kezébe adjanak egy dokumentumot, ami tulajdonképpen azt bizonyítja, hogy az illető személynek van vezetői engedélye abból az országból, aminek állandó lakosa. Ma már több mint 200 ország részese az egyezménynek. A problémát az jelentette, hogy a hatóságoktól nem lehetett elvárni, hogy felismerjék a különböző idegen országokból származó jogosítványok eredetét (hamis vagy sem), valamint a nyilvánvaló nyelvi különbözőségek is gondot okoztak. A kérdés egyszerű: van-e az illető személynek engedélye arra, hogy vezessen.

Erre volt megoldás, a nemzetközi gépjárművezetői engedély - hívjuk NGE-nek - (International Driver's Permit - IDP) bevezetése.

Követelmények:

  • A látogató eredeti vezetői engedélye és a nemzetközi vezetői engedélye azonos országból kell, hogy származzon. A kibocsátástól számított 1 évig érvényes az egyezmányben résztvevő országokban, kivéve a kibocsájtó országot. A NGE nem helyettesíti a vezetői engedélyt, az útlevelet vagy a személyi igazolványt. Az Egyesült Államokba utazóknak nem kötelező kiváltani, nem szükséges ahhoz, hogy valaki legálisan vezessen. A származási ország vezetői engedélye elegendő.
Formai követelmények (Az USA által kibocsájtott IDP az 1949-es formátumot követi, míg a többi országban általában az 1968-ast használják - Magyarországon is):
  • Az engedélynek könyvecske formája kell, hogy legyen, 105 x 148 mm, szürke külső borítással és belső fehér lapokkal. Egy hamis NGE soha nem laminált.
  • A fedőlapon meg van jelölve az egyezmény éve (aminek a formáját követi - a magyar elején ott van az 1968), a kiadó ország nyelvén.
  • A belső fedőlap szintén a kiadó ország nyelvén kell, hogy íródjon és meg kell felelnie az adott évjárat formai követelményeinek.
  • A kitöltött adatoknak kézzel írottnak kell lenniük és latin vagy bővített latin karakterekket kell, hogy tartalmazzanak (abcd stb).
  • A hátsó fedőlap 2 oldalból áll, amik egymásba csukódnak. Ezek az oldalak mindig francia nyelven vannak.
  • A belső lapok a belső fedőlap fordításai. Angol, orosz és spanyol nyelv kötelező, de a többi nem szabályozott, kivéve az utolsót, ami francia.
Láthatjuk tehát, hogy az a kis ronda füzetke nem is igazán a magyarok találmánya, és meglehetősen szigorú formai követelményeknek kell megfelelnie. PDF forrás.

Viszont még egyszer említeném, hogy az Egyesült Államokban NEM várják el, hogy felmutassuk ezt a dokumentumot, a magyar jogosítványt minden gond nélkül elfogadják és elismerik.

Any resident of a country that participates in the treaty may legally drive in the United States carrying only their valid license from their countryof residence. IDPs are not required in the United States.

Autóbérlés: szintén csak azt tudom mondani, amit korábban: nem szükséges. Tudjuk, hogy mikor valaki felhív egy céget, akkor azt fogják mondani, hogy kell, de ez nem így van.
Példa:

If the driver's license is in a language other than English, but the characters are in English (i.e. alphabet is an extended Latin-based alphabet like German, Spanish, etc.), an International Driver's Permit is recommended but not required. 


If the driver's license is in a language other than English and the characters are not in the English language (i.e. Russian, Chinese, etc.) an International Driver's Permit is required. 


Ha a vezetői engedély nem angol nyelven van, de latin vagy bővített latin (spanyol, német stb) karakterekkel íródott, akkor NGE ajánlott, de nem követelmény. 


Ha a vezetői engedély nem angol nyelvű és nem latin karakterekkel íródott (pl. orosz, kínai stb), akkor szükséges.

Nem szeretném újra bemásolni, de szórol szóra ugyanaz, mint az ALAMO-nál.

Hertz oldaláról: (a menüből ki kell választani a "Driver's License"-t és klikk a "GO" ra)

An acceptable, valid driver's license issued from your country of residence must be presented at the time of rental. The driver's license must be valid for the entire rental period. If the driver's license is in a language other than English, and the rental is in the United States, an International Driver's Permit is recommended. In all cases, a valid driver's license issued from your home country must be provided, whether or not you possess an International Driver's Permit. You will not be allowed to rent a Hertz vehicle with only an International Driver's Permit.
Érvényes vezetői engedély kell az országból, amelynek a személy állandó lakosa. A bérlés teljes időtartamára érvényesnek kell lennie. Ha nem angol nyelven van, akkor Nemzetközi Vezetői Engedély ajánlott. Saját országból származó érvényes jogosítvány mindenképp kell, attól függetlenül, hogy van-e Nemzetközi Vezetői Engedélyünk, vagy sem. Csak Nemzetközi Vezetői Engedéllyel nem bérelhetünk autót.
Suta a fordítás, tudom, de you get the point értitek... :)

Több céget most nem másolok be, a válasz (2011 Október 5.) még mindig: nem kell.

Sunday, September 25, 2011

Autóbérlés revisited

Az eddigi tapasztalatok alapján ez okozza a legnagyobb fejfájást az amerikai utazás megtervezése során. A blogon a 3. leglátogatottabb oldal a nemzetkozi jogosítványról és az autóvezetésről szóló begyezések után, valamint jelenleg 81 hozzászólással magasan ver minden mást.  Nem is kérdéses, hogy újra kell írni, illetve kiegészíteni az eddigieket... Remélem sikerül pár homályos foltot "kipolírozni".
kép innen van
Autóbérlés során a megfelelő forrás kiválasztása kritikus. Ez nem egyszerű, mivel pénztárcánk elég csúfos vereséget szenvedhet, ha nem járunk utána dolgoknak. Először is nézzük meg ebből az irányból.

Sok olyan kérdést kaptunk, hogy hallottunk-e erről és erről a kölcsönző cégről, mi a véleményünk róla stb. És ilyenkor kapunk egy cégnevet, általában internetes oldalt...

Kinél foglalunk? - A foglalást kétféle úton kezdhetjük el. 


  1. Autókölcsönző cégtől közvetlenül, ilyenkor rámegy az ember a cég honlapjára, és ott keres autót. Beszélek itt pl az Enterprise oldaláról, az Alamo oldaláról, a Dollar oldaláról, a Budget oldaláról stb. Az autók az ő tulajdonukban vannak, van üzlethelyiségük, ahova bemegyünk, ahonnan elhozzuk és ahova leadjuk a kocsit.
  2. Keresőmotorokon keresztül, ekkor pedig egy erre specializálódott cég (általában csak interneten műküdik) keres nekünk lehetőségeket egy szerveren keresztül. Ezeknek a cégeknek nincs autójuk, ők azzal foglalkoznak, hogy az első pontban említett cégek elérhető autólistájához van hozzáférésük és azokat listázza ki nekünk. Ilyen pl az Expedia, Hotwire, Autoberlesonline.hu, CarRentals.com stb. Ebből adódóan egy ilyen oldalon történő keresés eredménye nagyobb választékkal kecsegtet. Sokszor, a kisebb cégek még azt sem mondják meg a fizetésig, hogy melyik autókölcsönző cégtől hozzuk majd el az autót (Enterprise-tól, Budget-től, National-tól, stb).
Mi legutóbb a CarRentals.com oldalról béreltünk Minivan-t kisbuszt kétszer is most szeptemberben, egyik alkalommal Enterprise-os kocsit kaptunk, másodszorra Budget-et, kb 1 órás kutakodás, keresgélés után találtam meg a legjobb árat. A különbségek hatalmasak voltak, 1 napra volt 29 dollárért (Enterprise) vagy 90 dollárért (Budget), másodszorra egy hérte néztük, volt heti 180 dollárért (Budget) és 400 dollárért (Enterprise). Tehát ez is mutatja, hogy sajnos semmi támpontot nem tudtunk találni, ami segít abban, hogy a legolcsóbb kocsit sikerüljün felkutatnunk. A dátum, időpont változtatásával (ha tudunk) érdemes játszadozni (akár egy óra is megduplázhatja az árat, fogalmam sincs, hogy miért) és egy papírra leírni, hogy melyik keresési feltételre milyen árat kaptunk, hogy utólag könnyen vissza tudjunk menni a legolcsóbb a variációhoz. Persze (sajnos) ez a repülőjegy kötöttsége miatt nehézkes lehet... csak egy ötlet volt...

Miért olcsóbb ennyivel? - előre kifizetett foglalás vs. foglaló nélküli foglalás

  1. Bizonyos cégek (kölcsönző és kereső cégek is) ajánlhatnak előre kifizetett packageket csomagokat. Ez azt jelenti, hogy a foglalás napján beírjuk a hitelkártya információnkat és ki is fizetjük a lefoglalt kocsit (vagy legalább 60-70%-át a teljes árnak). Az ár így sokkal olcsóbb lehet, akár 50%-kal is. Ennek oka, hogy az előre kifizetett autókat az emberek 99%-ban fel is veszik, míg a csak névvel és e-mail címmel történt foglalásokat csak 70%-ban. Tehát ha ki is fizeti a kliens az autót (nem csak lefoglalja), nagyobb a valószínűsége, hogy az a kocsi kimegy, és nem marad a nyakukon, nem hiába tartogatták, szervezték úgy, hogy ott legyen stb. Ilyenkor a visszamondás kicsit bajos lehet, több problémába ütközhetünk, ha valami közbejön és változtatnunk kell a terveinkken. Mindig nézzük meg a visszamondási feltételeket. Előfordulhat, hogy így is vissza tudjuk mondani a kocsit mindenféle büntetés nélkül, de pénzünk visszaszerzése eltarthat egy darabig. Nagyobb cégeknél általában simábban mennek a dolgok, mint kisebb vállalkozásoknál. Szintén figyeljünk oda arra, hogy pénzbe kerül-e, ha eltérünk a csomagban foglalt feltételektől (később/korábban vesszük fel az autót, később adjuk le, más helyszínen szeretnénk leadni, más méretű kocsi kellene stb)
  2. A foglaló nélküli foglalásoknál természetesen pénzünk nem bánja, ha visszamondjuk, általában elég rugalmasak a cégek. Azonban itt is pénzbe kerülhet egy-egy módosítás.


Autótípusok - milyen kocsit béreljünk?

A foglalás folyamata alatt ki kell találnunk, hogy mégis milyen autóban szeretnénk eltölteni a tervezett időszakot. Mennyi csomaggal jövünk, el fogunk-e férni, stb. Általános szabály, hogy nem autó márkát és típust bérelünk, hanem kategóriát. Tehát ha a kereső kidobja nekünk az eredményeket, akkor megadnak egy autót, hogy nagyjából tisztában legyünk a mérettel, hogy mi is tartozik abba a kategóriába és mögébiggyesztik, hogy "or similar" "vagy hasonló". Pl Economy: Hyundai Accent or similar (Toyota Yaris, Chevi Aveo) , Intermediate: Toyota Corolla or similar (Hyumdai Elantra, Hyundai Sonata, Chevi Cruze), Premium: Dodge Charger or similar (Buick Regal, Ford Crown Victoria, Buick Lucerne), a leginkább érdekes lehet a Converible kategória, ahova besorolják a Ford Mustangot, de a "similar" kocsi a Chrysler Sebring, ami azért messze nem ugyanaz, mégis egybe sorolják. És természetesen sokkal több Chrysler van, mint Mustang. Sajnos kevés helyen lehet típust foglalni. Felhívhatjuk őket, hogy "én bizony Mustangot szeretnék, tudják-e biztosítani", de nagy az esély, hogy negatív választ kapunk.
Itt mindenképp szeretném megemlíteni, hogy ha valaki csapattal jön (4 fő vagy több), és szeretne kényelmesen elférni, akkor érdemes nagyobb autót bérelni és nem azon aggódni, hogy a bőröndök nem fognak beleférni a csomagtartóba. Az első gondolat esetleg a Standard vagy Full-size SUV (a Mid-size az szintén kicsi) lehet, amiknek ugye jó tágas a belseje, de sajnos nagyon drágák. 2-4-szerese is lehet egy Intermediate kategóriás autónak. Minivan!!! 7 személyes és árban nem sokkal drágább, mint az Intermediate de csak fele vagy harmada egy SUV-nek. Csak egy példa: 
1 hétre:
Intermadiate: 163 dollár
Minivan (Dodge Grand Caravan, Chrysler Town + Country stb): 192 dollár
Standard SUV (Dodge Journey, Mitsubishi Endeavor, Ford Edge stb.) 297 dollár
Full Size SUV (Ford Explorer stb) 421 dollár

És még egy záró gondolat az autókhoz, mert sokan kérdezték: a szivargyújtó standard méret, az európai is működik itt, tehát telefon- és laptoptöltő, GPS fog menni róla. A nagyobb kocsikban ( mind a 2x viszonylag vadiúj autót kaptunk, 2011-es 12-18ezer mérfölddel) még 110 V is van, így egy átalakítóval a laptopot vagy telefont, esetleg fényképezőgépet konnektorba is lehet dugni. (tessék megnézni az adaptert, hogy az input 110V-230V legyen!)


Deposit - letéti díj vagy foglaló

Még egy sokat vitatott kérdés: "Mennyi foglalót fognak levonni tőlem?"
A cégtől függ. Minden cég oldalán megtalálható a deposit mértéke és kisebb-nagyobb mértékben eltérhetnek. Az Enterprise pl azt irja, hogy változó a mértéke helytől függően, 100-300 dollár a bérlés díján felül. A Budgetnél a kölcsönzés díja + 25% vagy 200 dollár, amelyik nagyobb összeg. De mint írtam, ez teljesen változó. Mindenesetre számolnunk kell azzal, hogy 200-500 dollárnyi összeg legyen erre a célra elkülönítve és vegyük figyelembe, hogy ezt az összeget nem tudjuk majd másra felhasználni.

Hitelkártya

Nos ez egy érzékeny téma. Szintén változó, még cégen belül is. Pl lehet, hogy az egyik cég reptéri üzletében elfogadják azt a kártyát, amit 20 mérfölddel odébb már nem.
Mindenképpen legyen dombornyomott a kártya VISA vagy MasterCard logóval. Ha ilyenünk nincs, akkor nagy valószínűséggel nem fogunk tudni autót bérelni. 
Debit kártyát (azaz bankkártyát, ami mögött ott van a pénz a bankban) kevés helyen fogadnak el az USA-ban autóbérléshez. Ugyanis az itteni bankkártyákon szerepel a szó: "DEBIT". A magyar bankkártyákra ez nincs ráírva, így lehet szerencsénk, és teljesértékű bankkártyánkat esetleg credit cardnak hitelkártyának nézik. Persze ez kényes dolog, nem tanácsolnám senkinek, hogy kockáztassa meg a dolgot. A legbiztosabb, ha VISA vagy MC  dombornyomott hitelkártyával megyünk kocsit bérelni. Abból nem lehet probléma. Ha valakinek van tapasztalalta, nagyon szívesen vennénk, ha a hozzászólásokhoz beírná, hogy melyik cégnél, hogyan sikerült fizetni. Főleg, ha nem hitelkártyával fizetett. Köszönjük  :)
Update: egy kedves hozzászóló megerősítette azt az elgondolásomat, hogy a magyar debit kártyát itt credit kártyaként lehet használni, tehát csak arra kell figyelni, hogy dombornyomott legyen.
Update2: Egy olvasónknak nem sikerült kifizetnie a bérlést az otthoni bankkártyájával. Kiderült, hogy a kártyán napi limit volt, így nem engedte a bank levenni az egész foglalás+deposit összegét. Másnapra derült ki, mi volt a bibi és miután feloldatta a bankkal a korlátozást, simán kifizették a kocsit NEM dombornyomott (még minket is meglep) VISA elekrton kártyával. Még minidg azt ajánljuk, hogy dombornyomott legyen a kártya. És ha debit (bankkártya), akkor figyeljünk, hogy ne legyen napi felhasználható maximum összeg megszabva.


Tankolás

Írtuk már, hogy bizonyos cégek ajánlanak ilyen jellegű szolgáltatást, hogyha nem teli tankkal visszük vissza a kocsit, akkor ők megtankolják, arra vigyázzunk, hogy így drágábban jöhet ki a dolog. Szerintünk érdemes a teli tankkal elhozott kocsit teli tankkal visszavinni.


Államok

Szintén figyeljünk arra, hogy a bérelt kocsit milyen államokba szabad átvinni, mert  bár a legtöbb cégnél beletartozik a 4 legtöbbet látogatott állam (CA, NV, AZ, UT), de előfordulhat, hogy az egyik hiányzik, és akkor bajba kerülhetünk. Pl. keresgéltem most és az expediánál az egyik ajánlatnál ott volt, hogy AZ, CA és NV. Szóval ha szeretnénk ellátogatni a Zion Nemzeti Parkba, vagy Bryce-ba, akkor már baj van. Az autókban van beépített tracking device nyomkövető, ami értesíti a központot, ha olyan államba visszük a kocsit, ahova nem szabadna. Régen még meg lehetett játszani, hogy nem szólok róla ugysem, de ma már nagyon levédték magukat és nem érdemes ilyen butasággal lebukni. Arról nem is beszélve, hogy biztosításunk is érvényét veszti. Tehát erről mindenképp győződjünk meg.
Update: felhívtam 3 céget, és mindhárom azt mondta, ha unlimited milage van a kocsival, akkor a continentális USA és Cannada területén bárhova lehet vinni. Bár én NY-i bérlést kérdeztem egy kedves ólvasónknak, aki cross country utat tervez: NYC-LA-NYC.


Nos ennyi lenne most, remélem sikerült néhány kérdést letisztázni, és ha lesz még kérdés, amit nem válaszoltunk meg, akkor írok még egy bejegyzést :)
Biztonságos utazást kívánunk mindenkinek!

Friday, September 23, 2011

Yosemite Nemzeti Parkba Las Vegasból - kicsit másképp

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy sokak Nyugati parti körútjának része a Las Vegas - Yosemite útvonal. Több úton is el lehet jutni Vegasból a parkba, ezek közül mi a legutóbb ezt választottuk. 409 mérföldjével nem ez a legrövidebb variáció, viszont garantáltan különlegesebb, mint a google által javasolt gyorsabb 407 mérföldes út. Ezenkívül mehetünk Death Valley-n keresztül is, ami 420 mérföld. 


Nyári útvonalról van szó. Ez azt jelenti, hogy a Tioga Pass felé csak hómentes hónapokban tudunk menni, ugyanis nem takarítják az utakat. Ha nem akkorra tervezte valaki a park látogatását, akkor a Sonora Passen keresztül északról (ha nyitva van - korábban nyitják ki, mint a Tioga-t) vagy Bakersfield/Lake Isabella felé délről kell megkerülni a Sierra Nevadát. De most maradjunk a nyári variációnál. 
Érdemes (mint mindig) nagyon korán elindulni (tele tankkal), mi kicsit késve 4-kor hagytuk el a várost északnak, a 95-ösön. Épp napkeltekor fordultunk rá a 266-os útra. Az út eleinte nem sok jóval kecsegtet. Tipikus sivatagi táj... sehol semmi. De a távolban már látszanak a "megmászandó" hegyek.
Egy idő után szinte észrevétlenül elkezd kanyarogni az út, aztán már jobb, ha kicsit levesszük a nyomást a gázpedálról...

(sportkocsival ideális)

Az út 7271 láb magas hágón vonul keresztül. Szinte alig hittünk a szemünknek. Néha annyira leszűkűlt az út, hogy csak egy sávot építettek...

Forgalom szinte semmi az úton, a 168-as pedig szépen belecsorog a Sierra Nevadába... pontosabban a 395-ösbe, ami Yosemitébe visz. A látvány lélegzetelállító...

A 395-ösön északnak kell fordulni Bishop felé, innen szinte csak az orrunk, illetve szemünk után kell mennünk.


Lee Vining-nál (lí vájning) balra kell fordulni a Tioga Pass Roadra (Tájoga pessz). Mivel ez az út az első hóeséstől május-júniusig le van zárva (2011-ben június 18.-án nyitották meg), számíthatunk útépítésekre. Meredek szerpentineken kanyarog fel és fel és fel egészen 9943 lábra, 3031 méterre. 

Korai indulásunknak köszönhetően már 9-re a parkba értünk. 
Képek: 









Reméljük felkeltette néhány utazó érdeklődését ez az útvonal. :)

Sunday, August 28, 2011

Autóklub az USÁ-ban. AAA

Az ország egyik legismertebb és legelterjedtebb autós klubja a triple A vagyis a AAA.
 


Nagyon sokrétű szolgáltatást nyújtanak a tagoknak, de most elsősorban csak az autósoknak és föleg a turistáknak fontos szolgáltatásokról szeretnék irni.

Aki bérautóval utazik annak nem lesz szüksége a segélynyújtó szolgáltatásra (vontatás), bár ha kell akkor üzemanyagot is hoznak, vagy megbikázzák az autót ha véletlen lemerül az akumulátor.
Viszont van egy másik nagyon praktikus szolgáltatásuk is. Tagoknak ingyen térképeket adnak kérésre és segitenek elkészíteni az utazás útvonalát az útbaeső szállások lefoglalásával együtt. Mindezt az éves tagdíj fejében ami valójában elég alacsony összeg, a legolcsóbb tagdíj 48 dolár.
És itt jön az amiért ez a klub érdekes lehet külföldi autósoknak is. Aki saját hazájában vagy máshol a világban tagja egy autósklubnak az igénybe veheti térkép és utikönyv szolgáltatásukat. Csak be kell mutatni a tagsági kártyát, lapot és igényelni lehet ingyen ezeket.

Thursday, August 4, 2011

Las Vegasból Grand Canyon Nemzeti Parkba

Sokan kérdezték, hogy miként is kalkuláljanak idővel és útvonallal, ha Las Vegasból szeretnék meglátogatni a Grand Canyon Nemzeti Parkot. Nos, természetesen, amit leírok majd, nem kell törvényként betartani, de azért ad egy elég jó kis támpontot a tervezéshez. 

Először is a Hoover gát. Ez az első és a leggyakoribb "probléma". Belefér-e. Szerintem nem. A park déli oldalon lévő bejárata 300 mérföldre (480km) van Las Vegastól. Az út megtétele - vezetőtől és kényelmi faktortól függően - 4-5 órát vesz igénybe. Ha egynaposra tervezzük a kiruccanást, akkor illik kora hajnalban elindulni. A gát ilyenkor még nincs nyitva. Ha visszafelé szeretnénk megnézni, akkor legkésőbb délben el kell indulni, hogy visszaérjünk az utolsó tourra. Ezért otthagyni idő előtt a Canyont... háááát... szerintem nem érdemes ezen gondolkodni. A gát 30 mérföldre van a Striptől, tehát érdemesebb egy másik napba beiktatni. Jó kis félnapos program. A nap másik felére itt egy ajánló ;-)

Szóval így, hogy elhárítottunk minden figyelemelterelő akadályt, most már koncentrálhatunk az előttünk álló többórás útra.


A hőmérsékletet tekintve számolhatunk azzal, hogy az úton nagyjából ugyanolyan idő lesz, mint Vegasban, Williamstől pedig kb 20-25 farenheittel (8-10 celsiussal) hűvösebb. Ez nyáron kellemes, télen viszont hideg lehet, tehát kabáttal készüljünk. A Grand Canyonnál télen van hó. Még a déli részen is (South Rim).
A 93-as úton indulunk délnek, Arizóna állam felé (Arizona, the Grand Canyon State). Átmegyünk az új bypass hídon - azaz nem a gát felé - és irány a gyönyörű sivatag. Túl sok pihenőhelyre ne számítsunk, jobb, ha még a városban megtankolunk és vizet is bőven viszünk magunkkal. Így nyugodt szívvel kocsikázhatunk a 40-es autópálya felé (ami megölte a 66-os utat, ahogy azt a Cars Verdák című animációs filmben is láthattuk).
Ha szeretnénk megtekinteni azt a kevéskét, ami még megmaradt a 66-os útból, akkor Kingman-nél rögtön le is térhetünk a 40-esről a 66-osra (kelet felé) és azon mehetünk egy 40 mérföldes szakaszt. Ezzel 18 mérfölddel teszünk többet a kocsiba, tehát nem nagy távolság, viszont majdnem félúton egy igazi Route 66 hangulatú "General Store"-t tekinthetünk meg. Mi már voltunk ott télen/nyáron, a helység neve Hackberry. Télen igazán hangulatos... régi kályha begyújtva, pattog a tűz, kutyus a kályha előtt lévő kanapén alszik, stb... Amúgy ajándékbolt, de árulnak innivalót is, a fal tele van tűzdelve üzenetekkel a világ minden tájáról érkező látogatóktól, rengeteg, különböző országbeli papírpénzzel, plafon tele régi rendszámtáblákkal, ablak matricákkal stb. Igazi élmény. Ha úgy dönt valaki, hogy ezen az úton megy a Grand Canyonhoz, ne felejtse el aláírni a vendégkönyvet :-)

Pár fénykép, amit ott készítettünk:






A 66-os út ezen szakasza sajnos fel lett újítva, amit szomorú szívvel nyugtáztunk legutóbbi barangolásunk során. Már se híre, se hamva a régi, kátyús, töredezett, napszítta betonútnak, helyette koromfekete aszfalt vadonatúj felfestéssel. Viszont figyeljünk a táblákra, mert időről időre felbukkanhat egy-egy táblasorozat, általában 4 táblából állnak és valami vicces vagy bölcs versikét rejtenek.

A 40-es autópályára Seligman városánál térünk vissza, tipikus Route 66 városka. Fényképezőgépeket lehet beizzítani.

A 40-esről Williams városában kell lefordulni, innen még 50 mérföld Tusayan, pontosabban a park bejárata. Williams egy kellemes városka, elég sokminden megtalálható itt, ha többnaposra tervezzük a Grand Canyon-i kirándulást, itt érdemes szállást keresni, nem olyan drága, mint Tusayannál. Tankolhatunk is, minél beljebb megyünk ugyanis, annál drágább lesz az üzemanyag (és minél közelebb az autópályához, annál drágább természetesen).

A park bejáratától kb 25 mérföldet autózhatunk a Canyon mentén. Rengeteg kiállóval, amik hol az út mentén közvetlen, hol egy-egy rövidebb bekötőút végén találhatók. A parkot 2 óra alatt meg lehet nézni, de ha szeretnénk bejárni egy-két ösvényt is, nem csak félrehúzni, kattintani pár képet, majd továbbmenni, akkor számolhatunk akár 4-5 órával is. Ha hoztunk magunkkal szendvicseket, akkor kereshetünk egy piknikezőhelyet, és fenyők árnyékában, esetleg szarvasok vagy őzek társaságában elnyammoghatjuk azokat.



A park utolsó view pointja a Desert View, itt egy nagy kőből épített figyelőtorony van, fel lehet menni a kilátóba, alul pedig indián ajándékbolt üzemel.

Nos ennyi lenne. A park bejáratánál adnak térképet, amin fel vannak a kilátóhelyek, piknikezőhelyek, mosdók tüntetve, így az eléggé megkönnyíti a tájékozódást. Innen indulhatunk visszafelé, és ha az ideúton nem ejtettük útba Hackberry-t, akkor még van egy esély rá Las Vegasba menet. Remélem valamelyest segített a tervezésben ez a kis beszámoló :) Jó utat minden kedves idelátogatónak.

Wednesday, June 22, 2011

Los Angelesböl Las Vegasba 66os út és Kelso dűne érintése

Aki Los Angelesből autózik Las Vegasba azok számára megemlítenénk mint alternatív útvonalat.


Természetesen ez az út a másik irányban is érdekes, de az utazók nagy része Los Angelesbe érkezik igy azt adom meg kiindulási pontnak.
Az út Barstow-ig megegyezik a Los Angeles-Las Vegas úttal.
Barstownál érdemes megtankolni, hogy tele tankkal folytassuk az utat.
Itt viszont át kell menni a 40-es autópályára amelyről hamarosan áttérhetünk a hires "route 66-re" vagy más néven a National Trail Highway-re.
Érdemes ezt az utat választani, mert ugyan nem olyan gyors és minőségű mint az autopálya. De sokkal kisebb a forgalom és múltja miatt érdekesebb is.




Láthatunk elhagyatott településeket, benzin kutakat és motelokat is.




Amboy kráternél érdemes egy pihenőt beütemezni és gyalogtúrát tenni a kráterhez. Tavasszal gyönyörű a környék, mert minden kivirágzik.


Tovább haladva Amboyban van Roy's Motel, tulajdonos probálja megőrizni az 50-es évek hangulatát, igy egy tipikus (ghost town-t) kisértet várost érintve haladhatunk tovább. Utoljára mikor arra jártunk a motel a benzinkút és a kávézó zárva volt, de az új tulajdonos azon fáradozok, hogy újra megnyiljon a látogatok elött.

Keletnek hamarosan elérjük Kelbaker road-ot ahol balra vagyis újra északnak kell fordulni.

Rövid autózás után a Kelso dűnékhez vezető földuton balra, ezen kb 3 mérföldet kell menni ahhoz, hogy gyalogtúrázhassunk a dűnéken. Aki bérautóval van annak nem ért tudni, hogy lehetséges, hogy az autóbiztosítás érvenytelen ha a földúton történik valami a kocsival.

Érdekessége, hogy a homokot a szél hozta ide állítólag a San Bernardinó hegy környékéről és itt gyült össze.



A legmagasabb homok dűne kb 200 méter akinél van egy szánkó vagy akár egy szemetes lapát az csúszkálhat egy jót a homok sivatagban.
Nap felkeléskor vagy nap lemente idején drámai fotókat lehet készíteni.
Tovább haladva északfele utba esik "Kelso station" ez is egy kisértet város-ka.

Nevét egy vasúti alkalmazottról kapta akit egy sorsoláson választottak ki. Azért épült ide a település mert a közelben van forrás és a gőzmozdonyok itt vettek fel vizet. Ma nincs jelentősége és leginkább áthaladó forgalma van.